Yüzmek Kaç Kalori Yakar Kilo Verdirip Zayıflatır Mı?


Kilo verme işleminin gerçekleştirilmesi için harcanan kalorinin alınan kaloriden fazla olması gerekmektedir. Bu denge harcanan kalori yönünde kaydırıldığı zaman vücut enerji ihtiyacı için vücutta bulunan yağlara yönelerek enerji ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Harcanan kaloriyi artırmak için egzersizler ve spor çeşitleri yardımcımız olurken, hem eğlenilmesi hem de tüm kasları çalıştırması nedeniyle yüzmek en çok kalori harcatan sporlar arasında gelmektedir. Yüzme kalori hesabı ile ilgili bilmek istediğiniz tüm soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yüzerek Kaç Kalori Yakılabilir?

Yüzmek vücudun tüm kaslarını çalıştırması nedeniyle çok kalori yakan aktiviteler arasında yer almaktadır. Daha çok kalori yaktırmasının yanı sıra kas hacmini de artıran yüzme sporu ayrıca vücudunuzun şekillenmesinde de önemli rol oynamaktır. Olimpiyatların yüzme kategorisinde bulunan sporcuların vücutlarında yağ bulunmaması ve hepsinin vücudunun orantılı olmasının sebebi tamamen budur. Vücudunuzdaki büyük hacimli kasları çalıştırması nedeniyle tüm spor dallarında en çok kalori yakan spor türü olan yüzmedir. Normal hızlarda yapılan 1 saatlik yüzmede 600 kalori harcandığı bilinmektedir. Her ne kadar yakılacak kaloriyi yüzücünün kilosu, yaşı ve yüzme hızı etkilese de 1 km yüzmek kaç kalori yakar sorusuna yaklaşık 300 kalori olarak cevap vermek yanlış sayılmayacaktır.

Yüzme Zayıflatır Mı?

Zayıflamak için egzersizin gerekli olduğu bilinmektedir. Egzersizler kalori harcanmasına neden olduğu gibi kişinin kaslarını da güçlendirerek zayıflama etkisiyle deride sarkma oluşumunu engeller. Sizi zayıflatacak en önemli sporların başında yüzme gelmektedir. Düzenli olarak yüzmeniz halinde tüm kaslarınız çalışacak ve vücudunuz çalışan bu kasları beslemek için enerji ihtiyacına girecektir. Düzenli olarak günde 1 ila 2 saat yüzmeniz halinde günde 1000 kaloriye kadar yakmanız sağlanacaktır. Günde 1000 kalori yakarak yüzme ile 1 ayda kaç kilo verilir sorusunu merak edenler için 5 kilo vermek mümkün olmaktadır. Görüldüğü gibi ayda 5 kilo vermek sizin için eğlenceli bir hal alırken aynı zamanda sağlığınızı da korumuş olmaktasınız. Üstelik yüzmek için bu işi profesyonelce yapmanıza da ihtiyaç yoktur. İhtiyacınız olan temel yüzme bilgisi, boş vakit ve havuz veya deniz. Olimpiyat derecesinde yüzmenize gerek kalmadan ayda 5 kilo verebilmek için günde 2 saat ayırmanız yeterli gelecektir.

Yüzme İle Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzme size kalori harcatırken aynı zamanda sizi acıktıracak bir aktivitedir. Yüzme ile kilo verenler duydukları bu açlık duygusu ile mücadele edebilen kişilerdir. Eğer bu açlık duygusuna yenik düşer ve normalden fazla yemek yemeyi tercih ederseniz yüzme yaparken kilo vermek yerine kilo alırsınız. Bu nedenle ana öğününüzü yüzme öncesinde yemeniz yediğiniz yemeğin yakılmasında faydalı olacaktır. Yüzme sonrasında yemek yemeye ihtiyaç duyarsınız aşırı kalori almaktan kaçının ve mümkünse yüzdükten en az 1 saat sonra yemek yemeyi tercih edin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yüzmek Kaç Kalori Yakar Kilo Verdirip Zayıflatır Mı? için yorumda bulun

    Yüzmek Kaç Kalori Yakar Kilo Verdirip Zayıflatır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yüzmek Kaç Kalori Yakar Kilo Verdirip Zayıflatır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.