Vücut Geliştirme

ZMA Nedir? – Nasıl Kullanılır?

06.08.2016
206
ZMA Nedir? – Nasıl Kullanılır?

Vücut geliştirirken çalışılan spor kadar beslenme de büyük önem taşımaktadır. Beslenmenin yanı sıra çeşitli vitaminler ve çeşitli proteinler, mineraller, supplementler kullanmak sizin kas gelişiminizde büyük etki yaratacaktır. Mesela kas gelişimini en çok tetikleyen supplement proteinlerdir. Proteinler besin ile alındığında da protein tozu halinde alındığında da kas şişirme de önemli bir etkiye sahiptir. Bazen tek bir supplement yerine birkaç supplement bir arada kullanılarak daha iyi bir etki sağlanmaya çalışılmaktadır. ZMA da bu karışım supplementlerinden yalnızca bir tanesidir.

ZMA Nedir?

ZMA patentli bir formülasyondur. Ve ZMA sporcuların kaslarını geliştirmek için kullandığı bir karışımdır. ZMA kullanımında her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.

ZMA içerisinde bulunan supplementlerin isminden almıştır adının. ZMA isminde ki Z harfi; Zinç’ten gelmektedir. Zinç ise çinko demektedir. ZMA isminde ki MA ise Magnezyumdan gelmektedir. ZMA içerisinde yalnızca çinko ve magnezyum bulunmamaktadır. Bunların yanı sıra B6 vitamini bulunmaktadır.

ZMA Nasıl Kullanılır?

ZMA aç karna ve gündüz alınan bir supplementtir. ZMA tok karna kullanıldığında etkisini yitirmektedir. Bu sebeple tok karna kullanılmamalıdır. ZMA kalsiyum ile birlikte kullanıldığında da etkisini yitirmektedir. Bu sebepten ötürü kalsiyum ile de birlikte kullanılmamalıdır.

Çinko: Vücut geliştirme de testesteronun etkisi bilinmektedir. Testesteron salgısının fazlalığı vücudun daha hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Çinkonun da testesteron artırıcı özelliği sizin kas yapmanıza etki sağlayacak bir özelliğe dönüşmektedir. Ayrıca çinko vücuttan ter yolu ile atılmaktadır. Spor yapan kişilerde, spor yapmayan kişilere oranla çok daha fazla terlediklerinden dolayı vücutlarından çinkoyu atma oranları çok daha fazladır. Bunun için de spor yapan kişilerde çinko eksikliği görülme ihtimali vardır. Bunun için de çinko takviyesinde fayda bulunmaktadır.

Magnezyum: Magnezyum diyet yapan kişilerde en çok eksikliği görülen elementtir. Magnezyum eksikliği ise vücutta belli başlı sorunlara yol açabilir. Bunun için her hangi bir  diyet yapan kişinin magnezyum takviyesi almasında da fayda bulunmaktadır.

ZMA Ne İşe Yarar?

ZMA vücutta eksik olan çinkonun ve magnezyumun alınarak, eksikliğin tamamlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca testesteron artırıcı etkisi ile de kas gelişimine katkı da bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.